Робота робиться: Без авралу і катаклізмів, хоча й раніше ніж зазвичай, Рівнетеплоенерго розпочало нинішній опалювальний сезон

Уже якось і не віриться, що в не такому вже й далекому минулому настання холодів перетворювалося для рівнян на пекельне ходіння по муках. Через багатомільйонні борги за спожитий газ початок опалювального сезону в Рівному щораз опинявся на грані зриву, а запуск тепла супроводжувався непоодинокими поривами трубопроводів, заповітреними внутрішньобудинковими системами тощо. Усі ті негаразди як рукою зняло, коли на ринок теплопостачання міста зайшло ТОВ «Рівнетеплоенерго». Не те щоб підприємство враз вирішило всі накопичені роками проблеми, проте однозначно докорінно змінило на краще ситуацію із забезпеченням домівок городян теплом і гарячою водою.

Як теплопостачальне підприємство підготувалося до нинішнього опалювального сезону? Про це розмова журналіста «7 днів» з директором ТОВ «Рівнетеплоенерго» Степаном КОРОПЕЦЬКИМ.

– У цьому році опалювальний сезон, – розповідає Степан Мафтейович, – розпочався навіть скоріше, ніж зазвичай. А саме 12 жовтня, згідно з розпорядженням міського голови. Звісно, для того, щоб подати теплоносій в усі будинки Рівного, потрібен був деякий час для налагодження технологічного процесу.

Треба визнати, що наше підприємство з цим справилося добре. Адже за лічені дні фактично всі будинки міста були підключені до опалювальної системи та вийшли на необхідні теплові й гідравлічні режими. На щастя, з початку опалювального сезону (а минуло вже більш як місяць!) обійшлося без аварій на магістральних теплових мережах. Щоправда, були окремі пориви на теплових вводах житлових будинків, але це явище спостерігаємо щороку, і поки що від цього ніхто не застрахований, оскільки дається взнаки тривала експлуатація більш як 30 років. Зрештою, усі неполадки ліквідували оперативно впродовж робочого дня з мінімальними незручностями для споживачів.

 – Ви сказали, що з початком опалювального сезону майже всі будинки були підключені до опалювальної системи. Виходить, не стовідсотково?

– Не подавали тепло лише на ті будинки, мешканці яких попросили відтермінувати подачу тепла, а також у багатоповерхівки, де влаштовували теплові лічильники.

Проведення робіт щодо влаштування вузлів обліку теплової енергії в багатоквартирних житлових будинках під час опалювального періоду призводить до розбалансування гідравлічних режимів теплових мереж, перевитрат енергоносіїв при виробництві та транспортуванні теплової енергії, перевитрат хімводоочищеної води на підживлення теплових мереж, зниження температури внутрішнього повітря в помешканнях нижче санітарно-гігієнічних норм та виникнення гідравлічних ударів при повторному заповненню систем опалення теплоносієм, що, у свою чергу, може призвести  до аварійних ситуацій.

– З якими найбільш болючими проблемами Рівнетеплоенерго зіткнулося під час старту опалювального сезону?

3– Найбільше клопотів мали з проблемами, пов’язаними з внутрішньобудинковими системами. Хоч ми і є надавачами послуг, але обслуговування внутрішньобудинкових систем залишають за собою власники будинків. Як показує досвід, у тих будинках, які уклали угоди на обслуговування з нами, усі назрілі проблеми вирішуємо оперативно і кваліфіковано. Натомість у тих, де Рівнетеплоенерго не обслуговує внутрішньобудинкові системи, нам це дуже важко робити. А нарікання лунають на нашу адресу.

Ну ось такий приклад. Нещодавно у мене на прийомі побувала делегація мешканців будинку на Шухевича, 2 з приводу незадовільної подачі гарячої води. Цю багатоповерхівку до опалювального сезону готувало ОСББ, хоча вже перед початком опалювального сезону уклало угоду на обслуговування внутрішньобудинкових систем з нашим товариством. Ми вирішили допомогти об’єднанню співмешканців визначити причину, чому не подається гаряча вода належної якості. Зробили контрольний виріз труби, і виявилося, що вона повністю забита іржею. Зрозуміло, що за такої ситуації забезпечити подачу гарячої води належної якості складно.

 

Якщо Рівнетеплоенерго щороку міняє понад шість кілометрів мереж у двотрубному вимірі, у тому числі й гарячого водопостачання, то, на жаль, маємо лише поодинокі випадки, де в будинках міняється внутрішньобудинкова система. А вона також має свій термін експлуатації. Є багатоповерхівки, які експлуатуються 40 і більше років. Стан внутрішньобудинкових систем безумовно впливає на якість подачі гарячої води. У тих будинках, де наше підприємство не обслуговує внутрішньобудинкові системи, ми не маємо можливості зробити бодай їхній аналіз.

Та найголовнішою проблемою при проходженні всіх опалювальних періодів є самовільне втручання споживачів у внутрішньобудинкові системи опалення: влаштування систем «тепла підлога», встановлення кранів на приладах опалення, влаштування додаткових секцій радіаторів опалення, відсутність перемичок біля радіаторів опалення, самовільне влаштування опалення на балконах з приєднаннями до внутрішньобудинкової системи теплопостачання тощо. Однак, відповідно до п. 11 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198, самовільне втручання в діючі  системи  теплопостачання  і теплоспоживання забороняється.

rivnprep

– Щороку підприємство вкладає чималі кошти на заміну трубопроводів та модернізацію наявного обладнання. Не стало винятком і нинішнє міжсезоння. А які плани на найближчу перспективу?

– Ми розпочали і плануємо продовжувати реконструкцію проблемних ЦТП. Справа в тому, що ЦТП в мікрорайонах міста раніше проектувалися з перспективою розбудови міста. Відтак, обладнання і на котельнях, і на ЦТП фактично вдвічі більшої потужності, ніж необхідна, тому на такому обладнанні дуже важко регулювати необхідні параметри. Повна модернізація ЦТП із заміною насосного обладнання, встановленням частотного регулювання, заміною трубчастих нагрівачів на пластинчасті, встановленням повного автоматичного регулювання обійдеться недешево. Обсяг робіт справді великий, але в наступному ремонтному періоді будемо робити акцент саме на цьому.

– Перераховуючи насущні проблеми, ви жодним словом не обмовилися про заборгованість, через яку влітку в Рівному було припинене постачання гарячої води. Виходить, тут усе гаразд?

– Рівнетеплоенерго боргів за період своєї діяльності перед НАК «Нафтогаз України» не має. Щоправда, є ті, які підприємство отримало від попереднього комунального підприємства. Проте й ці борги ми поступово зменшуємо. Ось і минулого тижня підписали протоколи на компенсацію різниці в тарифах, відтак ці кошти спрямуємо на погашення заборгованості минулих періодів. Отож, ця сума буде зменшуватися.

Доживемо до літа, сподіваюся, що і в державі поліпшиться ситуація – не повториться такого, як у цьому міжопалювальному сезоні, коли ми змушені були відключати гарячу воду через припинення постачання природного газу. Думаю, до літа зменшимо борги перед «Нафтогазом України», і питання буде врегульоване. Не хотілося б, аби влітку наше підприємство простоювало, а мешканці не отримували б гарячої води. Налаштовані на те, щоб гарячу воду подавати впродовж усього року.

На жаль, не такою втішною є ситуація з погашенням населенням заборгованості за спожиті послуги. На початок опалювального сезону рівняни заборгували Рівнетеплоенерго майже 43,8 мільйонів гривень.

Прагнемо, щоб усі болючі питання між теплопостачальним підприємством і споживачами невдовзі були вирішені. Сподіваємося на розуміння і та підтримку споживачів, їхні вчасні та повні розрахунки. Адже ми, певен, прагнемо одного – надання послуг теплопостачання та гарячого водопостачання, цілодобово та належної якості, а також взаємоповаги та взаєморозуміння.

Василь ГЕРУС