Днями у Києві відбулася III Національна науково-практична конференція «Управління ризиками в системах менеджменту охорони праці та промислової безпеки».
Організатори конференції: Державне підприємство «Редакція журналу «Охорона праці», за підтримки Державної служби України з питань праці, Інституту медицини праці НАМН України.
Мета проведення – обговорення актуальних питань, що стосуються економічних аспектів охорони праці та управління ризиками на виробництві, визначення пріоритетних завдань і шляхів впровадження європейських підходів у системах управління охороною праці, підвищення впливу профспілок на прийняття рішень роботодавцями та урядовими структурами з питань забезпечення безпеки праці і здоров’я працівників.
Делегатом від ТОВ «Рівнетеплоенерго» обрано начальника служби охорони праці Борей Світлану Анатоліївну. Ось як п. Світлана коментує свої враження від участі в заходах конференції.
Програма конференції була надзвичайно насичена, пізнавальна і, звісно, корисна. У заході взяли участь спеціалісти з охорони праці провідних підприємств, сертифікаційних установ, а також представники профспілкових організацій. Обговорено чимало актуальних питань. Усі охоче ділилися власним досвідом і баченням шляхів вирішення існуючих проблем.
Здобуті знання під час конференції переналаштовують нашу свідомість на те, як ми повинні жити і працювати в європейському суспільстві, за європейськими стандартами, які в нас вважаються зразковими.
Будь-які зміни на краще треба розпочинати із себе, зі свого ставлення до роботи.
Нині поширений синдром Титаніка. Що це таке? Щоб зрозуміти, треба відповісти на питання, чому Титанік потонув? Тому що всі були впевнені, що корабель досконалий, бездоганний і невразливий, тому й не може потонути. Наслідки цього: не вистачило шлюпок, відсутні біноклі, неправильні дії капітана і команди… І результат – Титанік потонув, сотні жертв і постраждалих.
Висновок один: не можна бути самовпевненому, керуючись принципом «Якось буде, усе минеться». Бо, як свідчить практика, передусім люди гинуть не через технічні недоліки, а через власну необережність та недбалість. Саме тому об’єктивна та всебічна оцінка ризиків – це запорука створення здорового робочого місця.
Лукашевич О.