Робимо все, щоб здешевити тепло

IMG_5340Напередодні Дня незалежності після майже тримісячної перерви в оселях рівнян знову з’явилася гаряча вода. Проте, на який період відновили її подачу, на теплопостачальному підприємстві наразі сказати не беруться. Від чого це залежить наявність чи відсутність гарячої води у наших кранах, журналіст «7 днів» поцікавився у директора ТОВ «Рівнетеплоенерго» Степана Коропецького.
Степане Мафтейовичу, яка перспектива щодо подачі гарячої води чекає рівнян?Директор ТОВ Рівнетеплоенерго, Коропецький Степан Мафтейович
– Сьогодні у Рівному відновлено подачу гарячої води. Але, на жаль, не можу точно сказати, як надовго. Підготувавши за літній період до нового опалювального сезону тепломережі, обладнання котелень та центральних теплових пунктів, ми зробили технологічний запуск, аби їх випробувати. Отож, скориставшись цією нагодою, подаємо гарячу воду згідно із затвердженим графіком. Поки що вдалося досягти домовленостей про те, що гарячу воду постачатимемо до 6 вересня.
Разом з тим, працюємо над зменшенням наших боргів перед НАК «Нафтогаз України», бо це все ж таки основна проблема, через яку нам не дають можливості використовувати газ для підігріву води.
Чи вдалося підприємству за літо скоротити газовий борг?

– Поточних боргів перед «Нафтогазом України» ми не маємо. ТОВ «Рівнетеплоенерго» стабільно демонструє один із найвищих рівнів розрахунків у своїй категорії споживачів за поточне споживання природного газу. Але залишилися борги, які були передані від попереднього комунального підприємства, цілісний майновий комплекс якого взяли в оренду. Мова про 43 мільйони гривень, на які за останні роки нараховані штрафні санкції (а це 8,6 млн грн!) Ці борги ми дещо скоротили, маємо надію, що невдовзі ліквідуємо їх зовсім. Адже з’явилися джерела для погашення заборгованості. Серед них – і різниця в тарифах, яку держава зобов’язана повернути підприємству. На сьогоднішній день нам мають компенсувати 16,5 мільйонів гривень різниці в тарифах, а до початку опалювального сезону ця різниця зросте орієнтовно до 50 мільйонів гривень. Це сума, яка перекриє ту заборгованість за газ, що склалася на сьогодні.
– Деякі енергопостачальні підприємства вже зараз відчувають кризу з оплатою населенням за спожиті послуги. Як рівняни розраховуються за тепло і гарячу воду, використані в минулих опалювальних періодах?
– Рівень розрахунків населення за теплову енергію, спожиту в минулому опалювальному сезоні, наближається до 95 відсотків. Однак є заборгованість попередніх років, яка становить 51 мільйон гривень. На фоні інших міст України Рівне за цим показником – серед лідерів.
Ми зараз активно проводимо претензійно-позовну роботу з боржниками щодо примусового стягнення заборгованості, і нам це вдається. Щоправда, дещо негативно на цей процес впливає та обставина, що змінюється ціна на енергоносії: фактично постійно дорожчає електроенергія, не дешевшає й газ, а відтак і збільшується собівартість теплової енергії. Усе це зумовлює фінансове навантаження на споживачів, у той час, коли в цьому році не було, як відомо, підвищення ні зарплат, ні пенсій. Звідси й зростання заборгованості. Ми розуміємо людей, які дійсно не мають з чого платити. Єдиний вихід із ситуації – оформлення субсидій, схему надання яких нині суттєво спростили, або укладення договорів реструктуризації заборгованості за спожиті послуги теплопостачання та гарячого водопостачання.
Це ви вже натякаєте, що, можливо, тариф на опалення зросте в ціні?
– Про подорожчання тепла я не обмовився жодним словом. Хоча зараз Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, проводить коригування тарифів на комунальні послуги. Але це ще не означає, що вартість теплової енергії зросте. Не виключено, що вона, навпаки, подешевшає, бо ми чимало робимо, аби зменшити собівартість своїх послуг. Мабуть, рівняни помітили, скільки останнім часом ТОВ «Рівнетеплоенерго» замінило теплових мереж та трубопроводів гарячого водопостачання, обладнання котелень і теплових пунктів. Якщо б не відбувалося постійне зростання вартості складових тарифів (в першу чергу, паливно-енергетичних ресурсів), то нині вартість послуг мала б зменшитися.
– Що вдалося зробити у підготовці до нового опалювального сезону в цьому році?
– На сьогодні виконано значний комплекс робіт щодо підготовки до нового опалювального сезону. Зокрема, вже замінено понад 5 км трубопроводів мереж теплопостачання в Рівному. Також було частково замінено насосне обладнання на трьох котельнях товариства, зокрема повністю замінена мережева група насосів на котельнях на вул. Чорновола, 74-в та Київська, 60-б, замінено насосне обладнання охолодження парових турбін та сольові насоси в котельні на вулиці Князя Володимира,75-б . Вказані насоси оснащені станціями частотного регулювання для зменшення використання електроенергії, збільшення терміну служби електродвигунів, а також забезпечення плавного запуску обладнання.
Адже в попередні опалювальні сезони найболючішим питанням при запуску були, зокрема, гідроудари. Завдяки встановленню частотного регулювання ця проблема практично знята.
Також замінили багато обладнання, що дозволяє боротися з дуже болючою проблемою – накипом, який відкладається як у нашому теплогенеруючому обладнанні, так і в батареях споживачів. Так, у ремонтному періоді 2015 року товариством замінено морально застаріле та фізично зношене механічне обладнання хімводопідготовки на напівавтоматичне, нове й сучасне. Це дозволить досягти економії енергоресурсів, зокрема, природного газу; надійної, ефективної та економічної експлуатації обладнання (котлів), продовження строку його експлуатації; зменшення впливу корозійних процесів як на поверхнях теплосилового обладнання , так і в магістральних та розподільчих мережах, а також у внутрішньобудинкових системах.
Ми проводимо поточні ремонти електрообладнання, контрольно-вимірювальних приладів і автоматики котелень, центральних та індивідуальних теплових пунктів, що дасть можливість ефективніше регулювати теплоносій залежно від температури зовнішнього повітря.
– До речі, як ви ставитеся до наміру Кабміну знизити гранично допустиму межу температурного режиму в оселях до 16 градусів?
– Не знаю, кому в голову прийшла ідея таким чином економити енергоносії. Інакше, як безглуздою, її не назвеш. Я не бачу в цьому економії. Тим більше, що навіть 18 градусів не для всіх людей є комфортним мікрокліматом. До того ж, у багатьох сім’ях є немовлята і старші діти, а також літні люди, які дуже чутливо ставляться до температури. Відтак, споживачі шукатимуть методи, як «догріти» свою квартиру. Будуть вмикати електрообладнання, яке збільшить використання електроструму і зумовить додаткове навантаження на електромережі. Вмикатимуть конфорки, а це теж додаткове споживання газу, до того ж – неефективне! Унаслідок такого «лівого» обігріву у квартирах згорає кисень, а виділяється чадний газ, що небезпечно для здоров’я і життя людей. Словом, на моє переконання, зменшення температурного режиму не дасть економії, на яку хтось сподівається.
– А що, на вашу думку, може допомогти заощадженню енергоносіїв?
– Найкраща економія – це встановлення лічильника з приладом регулювання теплоносія. Максимальної економії можна досягти за рахунок влаштування вузла обліку та регулювання теплової енергії та одночасного впровадження інших енергозберігаючих заходів: заміна вікон, утеплення фасадів будинків, утеплення приміщень загального користування (коридорів, підвалів, горищ, сходових кліток). Адже, як відомо, найбільші втрати теплопостачання – понад 50 відсотків!!! – відбуваються не в теплових мережах, а в самому житловому будинку. У цьому році завдяки розгорнутим у Рівному програмам 50 на 50 (для комунальних будинків) і 80 на 20 (для ОСББ) дуже активно проводиться встановлення теплових лічильників. Це дасть можливість зменшити фінансове навантаження на споживачів і поліпшити якість надання послуг з теплопостачання. Адже разом з тепловим лічильником ставиться автоматика регулювання, яка регулює подачу теплоносія на будинок залежно від температури зовнішнього повітря і забезпечує оптимальний гідравлічний режим за рахунок встановлення насосного обладнання. З належною підготовкою житлового приміщення до зими все це дасть відчутну економію.

Джерело: “Сім Днів”