Про нас пишуть…

polovinu-rivnoho-obihrivatimut-shchepoyu-a-haz-v-r_20211124_3939Половину Рівного обігріватимуть щепою. А газ — в резерві

Перевести половину Рівного на тепло від альтернативного палива хочуть у «Рівнетеплоенерго». Кажуть, тоді тариф для мешканців можна буде не підвищувати. Чи принаймні менше грошей проситимуть у міської влади на компенсацію. На біопаливі працюють уже п’ять котелень компанії, а хочуть збудувати ще три. Обігрівати щепою планують і центр, і Ювілейний, і Північний.

Іван Надєїн, засновник групи компаній «Укртепло»:

— Котельню на Макарова почали робити ще навесні, щойно завершився опалювальний сезон. Майже півроку оформляли документи — проєкти, різні погодження. Активне будівництво розпочали у вересні, плануємо запустити в грудні цього року. Робили за банківській кредит, державних чи міських коштів тут ні копійки немає. Суто будівельно-монтажні роботи обійдуться у 70 млн гривень, адже маємо можливість використати уже існуючу інфраструктуру — нам не потрібно прокладати додаткові мережі.

Із запуском цієї котельні до неї можна буде підключити уже певну кількість житлових будинків у цьому районі. Адже досі теплом на твердому паливі ми забезпечували тільки бюджетні установи. До речі, маємо для них найнижчий тариф в Україні — 2900 грн. за гігакалорію. Згідно із законом, існує 10% знижка для споживачів, які користуються теплом на альтернативі.

При виробництві тепла на одну гігакалорію треба десь два куба щепи, при тому вартість щепи складає 600-800 грн за кубометр. Це значно дешевше за газ. Наприклад, котельня на Соборній, 225-К нині потребує близько 250 кубів щепи на добу. У періоди сильних морозів її витрати можуть зрости до 400 кубів.

Нині ми використовуємо відходи деревообробних підприємств та лісництв. Винищувати ліси заради біопалива ніхто не буде, це нерентабельно. Також плануємо використовувати щепу з енергетичної верби з власних плантацій. Ми ж розуміємо, що за 3-5 років на ринку біопалива може бути дефіцит — тож і створюємо власні ресурси.

У нас ще є плани з реконструкції тепломереж, але тут уже потрібна співпраця з містом і чималі кошти — близько 150 млн грн. Проєктна потужність цих мереж просто не передбачала такої кількості споживачів, як зараз. Труби зношені. Звідси постійні аварії. І місту потрібно робити термомодернізацію будинків не по одному, а кварталами. Бо інакше втрати тепла по одній мережі лягатимуть на тих споживачів, які ще не утеплили будинків.

Повністю Рівне на альтернативу не переведемо. За нашим планом, замістимо всього 60-70%, а газ залишимо в резерві — для пікових навантажень.

Олександр Ющук, директор ТОВ «Рівнетеплоенерго»:

— Нині у нас працює п’ять котелень на альтернативному паливі. Зокрема, 10-мегаватна на вул. Соборній, 225-К і такої ж потужності є на вул. Чорновола, 74. Є котельня на 12 мВт на вул. Чорновола, 49, що забезпечує теплом студмістечко НУВГП, до неї приєднали ще ряд бюджетних установ. І найстаріша з альтернативних — на вул. Курчатова, 54, має 0,6 мВт. З цього року також експлуатуємо котельню на вул. Олександра Олеся — але там не дров’яна щепа, а паливні пілети. Вона опалює онко- та тубдиспансери і ще деякі будівлі.

На перспективу плануємо збудувати котельню на 20 мВт на вул. Будівельників, 8, що забезпечить мікрорайон «Північний», та на вул. Князя Володимира, 75 — в районі колишньої ТЕЦ біля залізничного вокзалу, що дозволить накрити весь центр Рівного та частину Північного. Як уже знаємо з досвіду, погодження документації може зайняти півроку. А монтаж можна зробити за 2-3 місяці.

Що стосується нинішнього опалювального сезону — ситуація складна. До 30 листопада ми маємо розрахуватися за газ з «Нафтогаз Трейдинг», а це близько 13-14 млн грн. Наразі підприємство не має коштів, щоб погасити всі рахунки, які виставляють нам «Рівнеобленерго», «Рівнегаз» та інші. Місто ще не надало нам тих коштів, якими обіцяло компенсувати різницю в тарифах — очікуємо з дня на день. Проблема має вирішитися, іншого варіанта немає. Якщо не сплатимо всі рахунки, то зупинимося — з незалежних від нас причин. Тобто нам відключать або електроенергію, або газ, або нам не вистачить коштів, щоб купувати запчастини для поточних ремонтів.

Джерело: “Рівне Вечірнє”