Підготовка до опалювального сезону вже розпочата!

 

17 квітня в Рівному закінчився опалювальний сезон. Про те, як він пройшов і що нас чекає попереду в галузі теплопостачання розповів директор ТОВ “Рівнетеплоенерго” Степан Коропецький.



Степане Мафтейовичу, як пройшов цей опалювальний сезон для вашого підприємства, чого вдалося досягнути, які роботи були проведені і як вони вплинули на якість послуг?

– Закінчився цьогорічний опалювальний сезон і я можу сказати, що він пройшов для нашого підприємства добре, не ідеально, але зважаючи на ряд факторів, з якими ми були змушені працювати (невідповідність тарифів, значні борги споживачів і т.п.), через які багато робіт по реконструкції і модернізації залишилися невиконаними, працівники товариства зробили все можливе, щоб якісно виконувати свою роботу, оперативно реагувати на аварійні ситуації та безперебійно подавати споживачам тепло та гарячу воду.

Звичайно, для того, щоб нормально пройти опалювальний сезон, зберегти існуючі теплові мережі, котельні та ЦТП, які знаходяться в експлуатації вже не один десяток років, ефективно їх використовувати, зменшити тепловтрати, на підприємстві було проведено ряд робіт: це і прокладка, і перекладка теплових мереж із попередньоізольваних труб у пінополіуретановій обгортці різних діаметрів, загальною довжиною 2,4 км, і реконструкція ЦТП з влаштуванням пластинчатих теплообмінників, і реконструкція внутрішньобудинкових систем теплопостачання з влаштуванням ІТП у житлових будинках для покращення гарячого водопостачання, і прокладка теплової мережі Д 75/50 мм довжиною 245,0 м.п. для забезпечення гарячою водою житлових будинків, і заміна економайзерів на котлах типу ТВГ-8 М, мережевих насосів, запірної арматури різних діаметрів на теплових мережах в кількості 185 шт. та на технологічному обладнанні котельних, і виконання теплової ізоляції ділянки повітряної теплової мережі 2 Д 273мм довжиною 175 м.п.

Загальна сума, витрачена на ці роботи, складає більше 2 мільйонів гривень. Виконані роботи дали змогу зменшити витоки води з теплових мереж підприємства більше ніж на 50% та скоротити споживання електроенергії на 23%.

Проте, все-рівно протягом року втрати теплової енергії в мережах є значними, саме тому економія енергоресурсів та зменшення втрат у теплових мережах залишаються головними завданнями товариства і на наступні опалювальні сезони.

Опалювальний сезон закінчився, чи плануєте ви проводити попереджувальну та позовну роботу з боржниками в міжопалювальний період?

– Робота з боржниками є пріорітетною для нашого товариства і в опалювальний, і в міжопалювальний періоди, адже ті гроші, які ми недоотримуємо від населення та інших споживачів, не дозволяють нам у повному обсязі розраховуватись за спожитий газ перед НАК “Нафтогаз України” та проводити більше робіт по заміні та реконструкції обладнання, на якому ми працюємо. Звичайно, у появі боргу, який утворився перед НАК “Нафтогаз України” винні не лише споживачі. Ви, напевно, знаєте, що тариф, який використовує зараз наше товариство не є економічно обгрунтованим.

Але ж тариф на послуги теплопостачання підняли на 10%, наскільки зараз він покриває собівартість газу?

– Розпочавши роботу ще у 2009 році, ми мали ситуацію, коли собівартість газу покривалася тарифом лише до 70%. Ви знаєте, що в серпні 2010 року були підвищені тарифи на газ, який для підприємств теплоенергетики займає левову частку в собівартості послуги. Саме тому, в 2010 році ми розробили власний проект тарифів на послуги теплопостачання та отримали щодо них позитивні висновки Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненський області. Цей проект був поданий для розгляду і затвердження до НКРЕ. Однак, щодо результатів розгляду проекту тарифів ТОВ “Рівнетеплоенерго”, поданого до НКРЕ, останньою жодної офіційної відповіді підприємству не надано.

Після того, як нам дозволили використовувати тарифи на теплову енергію, які були затверджені постановою НКРЕ від 14.12.2010р. для КП “Теплотранссервіс” собівартість газу покривається тарифом майже на 80%.

– Чи може бути так, що якщо тариф за послуги теплопостачання знову піднімуть, ще більше споживачів будуть намагатися тим чи іншим методом встановити у своїх оселях автономне опалення? Як це може вплинути на послуги централізованого опалення?

– Питання встановлення споживачами автономного опалення у багатоквартирних будинках є дуже складним для теплопостачальних підприємств. По-перше, на сьогодні люди, які мають індивідуальне опалення, знаходяться в зовсім іншій ситуації, ніж ті, які є споживачами централізованого опалення. Громадяни, які встановлюють у своїх приміщеннях автономне опалення, заощаджують на тепловій енергії за рахунок різниці у тарифах на газ та електроенергію для населення та для підприємств. Тому ми поставленні в умови, коли населенню вигідніше переходити на індивідуальне опалення. Ціна для населення повинна бути рівною як для тих підприємств, що надають ці послуги, так і для населення, тоді ми будемо знаходитися в однакових умовах.     По-друге, на сьогодні самовільне встановлення автономного опалення – процес стихійний, некерований, або йде з порушенням чинних будівельних норм, проектної документації. Встановлення у квартирі автономного опалення тягне за собою необхідність заміни частини мереж, як мінімум – збільшення діаметру газопроводів (бо споживання газу зростає) та зменшення діаметру теплопроводу (щоб зменшити кількість втрат, якщо у будинку ще є споживачі централізованого теплопостачання), окрім цього порушується гідравлічний режим роботи внутрішньобудинкової системи опалення. Це зумовлює численні скарги мешканців багатоповерхових будинків. Окрім цього, такий стан може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій з непередбачуваними наслідками. Поєднання централізованого теплопостачання та автономного опалення – найбільш проблемна як для теплопостачального підприємства, так і для самих мешканців цих будинків.

Занепокоєння викликає також той факт, що монтаж систем індивідуального опалення часто виконується без виготовлення відповідної проектної та технічної документації. Буває, що монтаж такого обладнання здійснюють особи, які не мають відповідної кваліфікації і дозволу на виконання таких робіт.

Проте, я не думаю, що може трапитися масове встановлення автономного опалення у багатоквартирних будинках, адже згідно чинного законодавства це  заборонено.

Які роботи ви запланували на наступний опалювальний сезон та спрогнозуйте, будь-ласка, яким він буде для наших споживачів?

– На наступний опалювальний період нами заплановані роботи капітального характеру на об’єктах теплопостачання, які ми взяли в оренду. Вони повинні підняти рівень послуг теплопостачання та зменшити тепло- та енерговтрати. Особливу увагу ми звернули на проведення режимно-налагоджувальних робіт на котлах котельних товариства, виконання капітального ремонту покрівель котелень та ЦТП, капітальний ремонт котла типу КБНГ-2,5, заміну вийшовших з ладу котлоагрегатів типу “Рівне-80” на нові типу АМН (АВГП) — 108 к, заміну непридатного до подальшої експлуатації насосного обладнання типу Д-200/95, Д-200/90 на сучасні насосні агрегати на котельних підприємства, влаштування вузлів газу зі звужуючими пристроями на котельнях, промивку котлів різних типів у кількості 40 шт., з них 17 шт. – кислотна промивка на 22-х котельних товариства, технічне переоснащення зі встановленням теплоутилізаторів за котлами на котельних, реконструкцію та  дооснащення коректорами (обчислювачами) вузлів обліку газу на 10-ти котельних тощо.

Окрім цього планується заміна теплових мереж по опаленню та гарячому водопостачанню, близько 8 км трубопроводів в однотрубному вимірі.

Дані роботи дадуть можливість зменшити витоки теплоносіїв з теплових мереж до 60% та зекономити паливно-енергетичні ресурси до 5%.

Звичайно, що всі ці роботи ми проводитимемо для того, щоб покращити якість послуг, які ми надаємо. Сподіваюсь, що наступний опалювальний сезон буде кращим за 2 попередніх і для нас, і для наших споживачів.

А зараз, напередодні великого свята Воскресіння Христового, я б хотів привітати всіх рівнян, мешканців області та гостей міста. Бажаю, щоб у Ваших домівках завжди панував мир, злагода і тепло, а в думках – мудрість. Здоров’я, щастя, благополуччя на довгі роки Вам, Вашим рідним і близьким!