ОБІЦЯЛИ КОМПЕНСАЦІЮ, АЛЕ…

259036858_4306110549511662_4082228203199345334_nЗа декілька днів до початку опалювального сезону виконком Рівненської міської ради Рішенням № 98 від 12.10.2021 затвердив економічно обґрунтовані тарифи на послугу з постачання теплової енергії для ТОВ «Рівнетеплоенерго». Цьому рішенню передував складний період розрахунків.
Складний тому, що повноваження по встановленню тарифів на комунальні послуги напередодні опалювального сезону були передані від національного регулятора – НКРЕКП до органів місцевого самоврядування, які практично не мають ані досвіду, ані необхідної кількості підготовлених фахівців. Ускладнила розрахунки тарифів компанія «Нафтогаз-трейдинг» (державний постачальник газу), яка протягом певного часу суттєво змінювала обсяги та вартість газу в залежності від власних (та не завжди обґрунтованих) розрахунків.
Отже, економічно обґрунтованим тарифом була визнана та затверджена вартість послуги на постачання теплової енергії для потреб населення у розмірі 2725,45 грн/ГКал. Зростання тарифу майже на 42% сталось через суттєве здорожчення остаточноі вартості газу з врахуванням транспортування та розподілу, а також вартості електроенергії та підняття мінімальної заробітньої плати.
Перед цим, а саме 30.09.2021, було підписано «Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії в опалювальному періоді 2021/2022». Меморандум підписано Прем’єр -міністром України, Міністром розвитку громад та територій, керівником НАК «Нафтогаз України», Міністром енергетики, представником Офісу Президента України, представником Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та керівником Палати місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад. Головними меседжами Меморандуму є: вартість тепла в опалювальному сезоні 2021/2022 має залишитись на рівні попереднього, а компенсацію між економічно обґрунтованою вартістю тепла цього сезону та вартістю минулого мають компенсувати відповідні органи місцевого самоврядування. У нашому випадку це Рівненська міська рада за рахунок власних бюджетних коштів. Але, і це дуже важливо, за умови відповідної підтримки від Державного та обласного бюджетів.
Згодом 21.10.21 на черговій сесії міської ради депутати вирішили знизити затверджений виконкомом тариф на 400 грн/ГКал.
Після цього 29.10.2021 року виконком Рівненської міської ради в межах своєї компетенції та у відповідності до вищезгаданого Меморандуму Рішенням № 99 затвердив до нарахування вартість однієї гігакалорії тепла для населення у минулорічному розмірі, а саме 1913,16 грн/ГКал. Цим же рішенням виконком зобов’язав певних керівників міської ради визначити механізм відшкодування ТОВ «Рівнетеплоенерго» різницю між економічно обґрунтованим тарифом та тарифом, прийнятим до нарахування, а саме між 2725,45 грн/ГКал та 1913,16 грн/ГКал.
Таким був напружений період тарифоутворення у нашому місті.
А що зараз? Минає перший місяць опалювального сезону. Теплова енергія справно подається до домівок рівнян і це складає ілюзію, що все добре і нічого робити не треба. Але фактична вартість тепла значно більша за ту, що врахована у платіжках. Компанія працює у збиток. Компенсації з міського бюджету немає. Можна вважати, що пройшло занадто мало часу та термін компенсації ще просто не настав. Але час збігає швидко та терміни розрахунків перед державною компанією «Нафтогаз трейдинг» за спожитий газ; перед приватною компанією «Рівнегаз» за розподіл; перед приватною Рівненською обласною електропостачальною компанією за отриману електроенергію наближаються. Час дійсно збігає швидко, а зрушень у розробці компесаторних механізмів з боку міської влади поки що немає. А от колеги рівненських можновладців з інших міст України вже розробили та погодили такі механізми відповідними програмами. Це Запоріжжя, Луцьк, Новоград-Волинський, Львів та ще решта міст.
І от тут за відсутності програми компенсації (яку мають розробити та погодити певні посадові особи міста) та відповідно самої компенсації виникає головна загроза. Це загроза припинення подачі теплоносія з боку Рівнетеплоенерго, бо підприємство буде не змозі розраховуватись за отриманий газ, його транспортування та розподіл, а також спожиту електроенергію. І це мова лише про основних енергопостачальників. Про інших, більш дрібних, але не менш значущих постачальників експлуатаційних та ремонтних матеріалів годі й казати.
Що треба робити для запобігання та недопущення зриву опалювального сезону? Це питання має відповідь – треба розробити, погодити та виконати програму компенсації. Згідно роз»яснень Міністерства фінансів України та Міністерства розвитку громад та територій відповідно до статті 91 Бюджетного кодексу, а також на підставі Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» в місцевих бюджетах можуть передбачатися кошти на фінансування програм, пов’язаних з виконанням власних повноважень за умови прийняття відповідної програми по коду 100601 «Відшкодування різниці між розміром тарифу, затвердженими або погодженнями рішень місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування та розміру економічно обґрунтованого тарифу».
Зі свого боку ТОВ «Рівнетеплоенерго» повністю готове до конструктивної співпраці з керівниками міста задля подальшого забезпечення тепла в домівках рівнян.