Температуру в помешканнях та на вводі теплоносія в житловий будинок, як правило, регулює балансоутримувач будинку (ОСББ, ЖБК тощо) або управитель, а не Рівнетеплоенерго. Це основний висновок, який ми зробили, розбираючись у теплових конфліктах рівнян.
Під час різдвяних морозів, коли стовпчик термометра вночі опускався до мінус 20°C, мешканці деяких будинків Рівного потерпали від холоду у їхніх квартирах. Отже, після свят на адресу «7 днів» надійшло чимало нарікань, які стосуються як подачі в їхні оселі тепла, так і отриманих від теплопостачального підприємства рахунків за надані ним послуги. Відповіді на окремі (найбільш поширені) запитання наших читачів редакція попросила надати директора ТОВ «Рівнетеплоенерго» Степана КОРОПЕЦЬКОГО.
Чому Рівнетеплоенерго не виконує постанову уряду і не зробило перерахунки за тепло в будинках, де немає лічильника, та не вивело середній тариф для оплати? У нашому в будинку в жовтні й листопаді ще не працював лічильник, а рахунки прийшли такі, що я навіть пенсії такої не маю.
— Людмила ГЕНЕРАЛЬЧУК, мешканка будинку № 12 на вулиці Котляревського.
— 30 листопада 2016 року, – пояснює Степан Коропецький, – Кабмін України прийняв постанову № 865 «Про особливості нарахування плати за надану послугу з централізованого опалення населенню у разі відсутності у квартирі та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії в опалювальний сезон 2016/17 року». Однак застосування вимог цієї постанови було можливе після набрання нею чинності, а не з моменту прийняття чи опублікування.
Оскільки постановою уряду не було визначено порядок і момент набрання чинності, ТОВ «Рівнетеплоенерго» керувалося нормами Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 24 лютого 2014 року № 794, яким регламентовано наступне: постанови Кабінету Міністрів України набирають чинності з дня їх офіційного опублікування.
З огляду на це правові підстави для виконання постанови Кабміну настали лише після набрання нею чинності 9 грудня 2016 року. Тому в грудні Рівнетеплоенерго провело перерахунки за попередні (жовтень-листопад 2016 року) та поточний місяці мешканцям багатоквартирних житлових будинків, не обладнаних приладами обліку теплової енергії, на підставі середньозважених для міста Рівного показників споживання теплової енергії поточного розрахункового періоду (жовтень, листопад, грудень 2016 року), виставлених споживачам згідно з показниками будинкових засобів обліку теплової енергії. Це, зокрема:
- жовтень 2016 року (11.10-31.10.2016) – 11,928 грн/кв. м;
- листопад 2016 року – 21,147 грн/кв. м;
- грудень 2016 року – 27,602 грн/кв. м.
Інформація про перерахунки є в рахунках за послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання за грудень 2016 року. Споживачі отримали їх у січні. У разі виникнення питань щодо проведених перерахунків слід звертатися за телефоном довідки 62-06-50 або у пункти обслуговування споживачів: вул. Кавказька, 1-а, вул. Шухевича, 2-а та вул. Вербова, 41-в.
Отримав грудневу квитанцію на оплату за тепло і вжахнувся, коли побачив суму. За обігрів трикімнатної квартири Рівнетеплоенерго виставило мені 3 286,76 гривні. Мабуть, у Рівному це рекорд. Звідки він узявся?
— Петро НЕВІРКОВЕЦЬ, мешканець будинку № 2 на вул. Відінській
— У цьому будинку встановлено тепловий лічильник, а тому нарахування за послугу централізованого опалення проводяться за фактично спожиті Гкал. Розрахункова вартість 1 кв. м послуги по будинку в грудні 2016 року становить 44,296 грн, загальна опалювальна площа квартири споживача, який звернувся до редакції, становить 74,2 кв. м. Відповідно: 44,296х74,2=3286,76 грн.
У конкретному випадку складно дистанційно встановити всі обставини надмірного споживання теплової енергії. Причини треба шукати в самому будинку. Також не варто забувати про дуже низьку температуру зовнішнього повітря в цей період. Рекомендації: вжити заходів для зменшення теплоспоживання будинку (недопущення нераціонального споживання тепла, утеплення зовнішніх стін будинку, горищ, підвалів, ізоляція трубопроводів тощо), а відтак і нарахувань за опалення. Також можна скористатися субсидіями.
– Якщо в нашому будинку створили ОСББ, то хто має право доступу до нашого теплового вузла? Бо у свята вийшло так, що голова ОСББ «вирубався» більш, як на тиждень, а будинок тим часом замерзав.
– І ще одне питання: чи має право голова ОСББ відключати тепло в під’їздах? Чи не може статися так, що там труби замерзнуть і полетить уся теплова система будинку?
— Мешканці будинку за адресою майдан Незалежності, 5
— Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій та Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, доступ до вузлів обліку теплової енергії має право уповноважений представник балансоутримувача житлового будинку (ОСББ, ЖБК тощо), призначений відповідним наказом. Або представник спеціалізованої організації, з якою укладено договір.
Про неприємну ситуацію, заручниками якої стали мешканців житлового будинку № 5 на майдані Незалежності, мені відомо. У будинку створено ОСББ «Юність-Рівне». 11 листопада 2016 року між цим ОСББ і нами було укладено договір з аварійного обслуговування внутрішньобудинкових систем централізованого опалення.
Восьмого січня цього року на нашу цілодобову аварійно-диспетчерську службу надійшло звернення від мешканця цього будинку про холод у квартирі. Диспетчер роз’яснила, що чергова бригада виїде на місце, але необхідно забезпечити доступ до вузла обліку теплової енергії та присутність представника будинку.
Орієнтовно через годину, об 11.35, пролунав наступний дзвінок. Зі слів обурених споживачів з’ясувалося, що голова ОСББ, він же відповідальна особа за будинковий лічильник тепла не реагував на скарги мешканців про холод у квартирах, бо перебував у нетверезому стані. За допомогою працівників поліції у нього вдалося забрати ключі від підвалу. Чергова бригада одразу ж виїхала на місце. Виявилося, що відповідальна особа за допомогою запірної арматури, яка не є засобом регулювання, зменшила витрату теплоносія на будинок до 0,9 м3/год. (а це майже в 10 разів!!!, при розрахунковій витраті 8,88 м3/год.).
Наші спеціалісти відрегулювали подачу теплоносія на будинок і роз’яснили всім присутнім мешканцям про особливості регулювання та контролю параметрів. На щастя, дзвінків звідти більше не було, тобто споживачам вдалося допомогти і повернути тепло в будинок.
До речі, цікавий факт: на вхідних дверях у підвал є оголошення про заборону входу працівникам ТОВ «Рівнетеплоенерго». Хоча нормативно-правові акти у сфері ЖКГ зобов’язують споживача, за необхідності забезпечувати, доступ представників теплопостачального підприємства до мережі, арматури та розподільчих систем централізованого опалення для технічного огляду, зняття показників з приладів обліку тощо.
Щодо питання відключення тепла у під’їздах, то чинним законодавством визначено наступне: відповідно до п. 8 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, зі змінами, співвласники житлового будинку, гуртожитку зобов’язані забезпечувати належне утримання, експлуатацію, реконструкцію, реставрацію, поточний і капітальний ремонт, технічне переоснащення спільного майна житлового будинку, гуртожитку пропорційно до частки співвласника на умовах співфінансування.
У разі порушення вимог утримання та експлуатації приміщень житлових будинків (у т.ч. на сходових клітинах) шляхом несанкціонованого відключення нагрівальних пристроїв, це може призвести до порушення теплового балансу у вказаних вище приміщеннях, а внаслідок цього виникнення цвілі, руйнування стін, а також розбалансування внутрішньобудинкової системи централізованого опалення.
– Які є правові важелі для впливу на відповідального за тепловий вузол в будинку, щоб він відрегулював подачу тепла у вищий бік? Бо при тій температурі, яка сьогодні, люди на перших поверхах замерзають, нищаться стіни, які руйнує цвіль, до того ж мешканці мають перевитрати по електроенергії, бо доводиться обігрівати квартири електронагрівачами.
— Мешканці будинку за адресою вул. Костромська 3-а
— Досить часто трапляються випадки, коли особи, відповідальні за будинкові вузли обліку теплової енергії, здійснюють регулювання витрати теплоносія за допомогою запірної арматури, що заборонено п. 6.3.33 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж. Такі дії можуть призвести до нерівномірної циркуляції теплоносія у будинковій системі опалення і, як наслідок, неякісного теплопостачання у частині квартир будинку. Також необхідно враховувати, що регулювання за допомогою запірної арматури спричиняє передчасний вихід її з ладу.
Чинним законодавством передбачено, що уповноважена балансоутримувачем особа несе відповідальність перед власником, наймачем/орендарем приміщень житлового будинку в разі ненадання або надання не в повному обсязі послуг, зниження їх якісних показників, що призвело до збитків, завданих його майну або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров’ю, шляхом відшкодування збитків. Такі спори можна вирішити шляхом переговорів між учасниками спору або в судовому порядку.
Джерело: 7 Днів