50 років з теплом до рівнян!

Наказом Рівненського міськвиконкому № 14 від 10 лютого 1967 року на базі котелень житлово-експлуатаційних контор та управлінь м. Рівне було організоване управління обласних котелень теплових мереж м. Рівне.
Як працюється та які настрої у тепловиків напередодні півстолітнього ювілею, ми розпитали в директора ТОВ «Рівнетеплоенерго» Степана Коропецького.

Коропецький Степан Мафтейович

– У 1967 році на базі теплопостачального підприємства нараховувалось 24 котельні, загальною потужністю 48,4 ГКал/год. Опалювальна площа складала 260 тис. кв. м, а чисельність працюючих становила 496 осіб.
Ішли роки… Життя ставило нові виклики, вносило свої корективи в структуру та діяльність підприємства, його назви.
На сьогодні ТОВ «Рівнетеплоенерго» експлуатує в м. Рівному 34 котельні, 74 центральні та 48 індивідуальних теплових пунктів; 203,24 км теплових мереж у двотрубному вимірі, у тому числі 158,42 км мереж опалення та 44,82 км мереж гарячого водопостачання.
Сумарне підключене навантаження по котельням Товариства становить – 299,95 Гкал/год., у т.ч. максимальне на опалення 271,59 Гкал/год, на гаряче водопостачання 28,36 Гкал/год. До речі, сумарна встановлена потужність 34 котелень становить – 732,967 Гкал/год.
Споживачами ТОВ «Рівнетеплоенерго» є понад 150 тис. мешканців міста Рівного. Товариство надає послуги з теплопостачання та централізованого гарячого водопостачання 823 житловим будинкам та 126 об’єктам соціальної сфери. Якщо 50 років тому загальна опалювальна площа становила лише 260 тис. кв.м, то нині загальна опалювальна площа різних категорій споживачів підприємства складає 4113 тис. кв. м.
На сьогоднішній день на підприємстві працює 864 особи (у т. ч. 648 жінок), з яких 210 інженерно-технічних працівників, 654 робітників. Уже стало доброю традицією, що діти наслідують приклад своїх батьків і теж бажають працювати в ТОВ “Рівнетеплоенерго”. За свої 50 поважних років підприємство зростило немало сімейних династій. Ця традиція має місце і нині. На підприємстві плідно працюють 17 родин.

– Чи легко було почитати роботу підприємства і чого вдалося досягти за ці роки?

У 2009 році Товариство взяло в оренду котельні, центральні теплові пункти і теплові мережі, які експлуатувалися з 1965-1973 років і потребували негайного впровадження енергозберігаючих заходів, спрямованих на економію паливно-енергетичних ресурсів та забезпечення зниження втрат під час транспортування теплової енергії. Реалізованих заходів чимало. Назву, мабуть, найголовніші з них.
Ми провели технічне переоснащення котельного обладнання з влаштуванням більше 40 станцій частотного регулювання вентиляторів, димососів, мережевих насосів, циркуляційних та рециркуляційних насосів, що не лише дало економію споживання електроенергії до 20%, але й значно збільшило ресурс роботи електродвигунів за рахунок плавного пуску та регулювання обертів електрообладнання. Також технічне переоснащення передбачало влаштування на окремих котельних Товариства погодного регулювання для оптимізації роботи теплогенеруючого обладнання у перехідні періоди роботи котелень та запобігання перевитрат паливо-енергетичних ресурсів, зокрема природного газу.
Зниження витрат під час транспортування теплової енергії в магістральних та розподільчих теплових мережах Товариством досягається шляхом впровадження таких заходів:

  • попереджувальної діагностики (енергетичного обстеження) стану теплопостачання у процесі експлуатації для забезпечення його надійності та економічності за допомогою методу комплексної діагностики трубопроводів теплових мереж;
  • сучасних видів теплоізоляції, зокрема: виконання заміни аварійних та ветхих ділянок теплових мереж з використанням попередньоізольованих труб у пінополіуретановій обгортці, що дозволяє зекономити паливно-енергетичні ресурси, зокрема природний газ, та швидко і якісно проводити монтажні роботи при мінімальному землевідведенні території, що особливо актуально в міській зоні.

Щороку ми ставимо за мету замінити орієнтовно 6 км аварійних ділянок теплових мереж у двотрубному вимірі. За час діяльності підприємства уже замінено понад 30 км (у двотрубному вимірі) трубопроводів аварійних ділянок теплових мереж, що дозволило значно зменшити втрати теплової енергії в мережах та кількість аварійних ситуацій на інженерних комунікаціях. Так, наприклад, у 2010 втрати у теплових мережах складали 20,5 %, а за рахунок заміни аварійних ділянок тепломереж вказані втрати у 2014 році знизились вдвічі, тобто склали 10,7%.
На сьогодні всі котельні Товариства оснащені приладами обліку теплової енергії та природного газу з обчислювачами, що дає можливість підвищити точність вимірювань, якісно аналізувати роботу теплогенеруючого обладнання та реалізацію теплової енергії споживачам Товариства.
Колектив ТОВ «Рівнетеплоенерго» постійно здійснює роботу щодо оптимізації процесу виробництва теплової енергії та зменшення втрат енергоносіїв.

– А тепер про наболіле. Коли ж, нарешті, тарифи зменшаться? Які прогнози?

Напевно, кожен споживач, хотів би, щоб тарифи не росли, а ставали меншими. Насправді тарифи не повинні бути ні високими, ні низькими, адже вони повинні бути економічно обґрунтованими. Але, на жаль, сучасні реалії життя не додають оптимізму. Поміркуйте самі, з липня 2016 року (моменту встановлення НКРЕКП чинних тарифів для населення) і дотепер відбулися суттєві зміни в ціні на енергоносії та інші елементи витрат, які не враховані в діючому тарифі:

  • активна електроенергія з 2,187 грн. за 1 кВт*год в липні 2016 року до 2,4348 грн. за 1 кВт*год в січні 2017 р. (з ПДВ), тобто ціна зросла на 11%;
  • водопостачання з 6,60 грн. за 1 куб. м в липні 2016 року. до 7,584 грн. за 1 куб. м в січні 2017 року (з ПДВ), тобто ціна зросла на 15%;
  • водовідведення з 5,712 грн. за 1 куб. м в липні 2016 року до 5,796 грн. за 1 куб.м. в січні 2017 року (з ПДВ), тобто ціна зросла на 1,5%;
  • зростання розміру мінімальної заробітної плати з 1450 грн. в липні 2016 року до 1600 грн. в грудні 2016 року, тобто на 10,3%, а з січня 2017 року вона зросла до 3200 грн.;
  • відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» скасовано мораторій на індексацію орендної плати з січня 2017 року та відповідно збільшується орендна плата землі.

Відповідно до планових показників виробничої програми на 2017 рік річні втрати підприємства лише за зазначеними вище показниками, складують орієнтовно 5,6 млн. грн. До речі, втрати підприємства від зростання ціни на природний газ для виробництва теплової енергії для категорії «бюджетні установи та організації та інші споживачі» за жовтень-грудень 2016 року склали 7,5 млн. грн.
За таких умов, коли усе постійно дорожчає, коли підприємство має такі значні втрати, і, окрім того, несе багатомільйонний борговий тягар попередніх періодів, говорити про зменшення тарифів можуть лише популісти. Колектив ТОВ «Рівнетеплоенерго» докладає зусиль, щоб з усіх сил стримувати їх зростання. І я думаю, що ті рівняни, які зважено підходять до сприйняття інформації і оцінки реального стану справ у країні, в місті, це чудово розуміють.

– Підприємство свого часу взяло курс на облік споживачів, на влаштування лічильників тепла в будинках. Це хоч якось допомагає людям платити менше?

Так, досягнення нашого підприємства – практично виконана інвестиційна програма в частині встановлення будинкових лічильників. У лютому майже весь житловий фонд Рівного, окрім тих будинків, де немає технічної можливості це зробити, буде облаштовано приладами обліку.
Оснащеність засобами обліку теплової енергії в місті на рівні 97% суттєво вплинула на зменшення плати за надані послуги з теплопостачання мешканцями міста. Так, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 865 «Про особливості нарахування плати за надану послугу з централізованого опалення населенню у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії в опалювальний сезон 2016/17 року» у грудні минулого року проведено перерахунки споживачам за категорією населення, які не мали лічильників тепла, за середньозваженими для м. Рівного показниками споживання теплової енергії поточного розрахункового періоду (жовтень, листопад, грудень 2016 року), виставлених споживачам згідно з показниками будинкових засобів обліку теплової енергії, які перебувають на абонентському обліку ТОВ «Рівнетеплоенерго», зокрема (з ПДВ):

жовтень 2016 року (11.10-31.10.2016) 11,928 грн/кв. м;
листопад 2016 року 21,147 грн/кв. м;
грудень 2016 року 27,602 грн/кв. м.
У січні 2017 року 32,6622 грн/кв. м
(при фактичній cередній добовій температурі зовнішнього повітря у січні -6,1968оС).

Показові цифри: затверджені та “реальні” тарифи, за якими платять рівняни

Нам постійно закидають, що ТОВ «Рівнетеплоенерго» має «непідйомний» і чи не найвищий в Україні тариф на опалення – 34,78 грн за квадратний метр. Однак за таким тарифом ми не проводимо нарахування жодному споживачеві. Цифри говорять самі за себе, адже «реальні тарифи» значно менші.
Оснащення житлового фонду лічильниками дозволяє рівнянам більш раціонально підходити до споживання теплової енергії і платити майже вдвічі менше. А найголовніше, що споживачі розраховуються за фактично спожите тепло. Такої можливості, на жаль, не мають споживачі сусідніх обласних центрів.

За опалення в січні лучани заплатять у 1,5 раза більше 

Плата за послугу централізованого постачання у січні для тернополян становить 40,0934 гривень за метр квадратний

– Дякую за розмову. А на останок, напевно, Ваше вітання колегам?

З нагоди 50-річного ювілею хочу привітати всіх працівників, які присвятили своє життя теплопостачальній галузі, які нині невтомно працюють, і тих, які зараз на заслуженому відпочинку. Дякую за сумлінну працю, професіоналізм, ініціативність, відданість улюбленій справі, за розуміння тих викликів, які ставило життя, і підтримку в їх подоланні.
Щиросердно зичу відмінного здоров’я, мирного неба, впевненості у завтрашньому дні, щоб якомога швидше відбулися зміни на краще і ми всі працювали в мирній, стабільній, процвітаючій державі, де добробут запанує в кожній родині.
Переконаний, що з Вашою допомогою, дорогі колеги, за підтримки наших споживачів, міської влади, депутатського корпусу, громадських організацій, нам вдасться реалізувати всі задуми й амбітні плани на майбутнє!

Джерело: газета “За відродження”