“Рівнетеплоенерго”: проблеми і перспективи

Котельня на вул. Київській11 листопада виповнюється рік зі дня створення ТОВ «Рівнетеплоенерго». І хоча юридична реєстрація товариства відбулася у серпні минулого року, початок його діяльності припав саме на листопад.
Робота розпочалася з підписання договору з управлінням житлово-комунального господарства Рівненської міської ради на оренду майна.

.

Тоді ж товариство з обмеженою відповідальністю отримало відповідні ліцензії Міністерства з питань житлово-комунального господарства України на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. За дуже короткий строк сформували новий колектив, розпочалася напружена робота…
– Перший рік вважається найбільш складним – чи так це насправді? – запитали ми у директора ТОВ «Рівнетеплоенерго» Степана Коропецького.

– Так, цей рік не був для нас легким, – підтвердив співрозмовник. – Адже теплові мережі «Комуненергії», які ми взяли в оренду, знаходяться в експлуатації вже 30-40 років і потребують капітального ремонту, реконструкції, модернізації. Звичайно, в плані реформування комунальної сфери ми дуже запізнилися. Якби реформи проводились вчасно, вони коштували б набагато дешевше. Зараз житлово-комунальне господарство потребує великих капіталовкладень, тому основна увага – вирішенню існуючих проблем.

Обладнання потребує модернізації

tРемонт трасиНезважаючи на об’єктивні труднощі, керівник ТОВ «Рівнетеплоенерго» впевнений, що позитивні зміни відбулися.

– Велику роботу було проведено перед початком цьогорічного опалювального сезону, найближчим часом заплановано реконструкцію та модернізацію цілого ряду орендованих об’єктів. Якщо ж зауважити, що на сьогоднішній день товариство «Рівнетеплоенерго» обслуговує більше 40% споруд, серед яких 400 житлових будинків, 9 лікарень, 7 лікувальних закладів, 22 загальноосвітні школи, 15 вищих та середніх навчальних закладів, 13 дошкільних закладів, експлуатує більше 20 котелень, 100 км теплових мереж у двохтрубному вимірі та значну кількість інших об’єктів, то роботи у підприємства завжди буде достатньо. У першу чергу, звичайно, модернізуються найбільш проблемні дільниці.

До початку жовтня завершились ремонтні роботи у всіх 35 центральних теплових пунктах. Замінено близько двох кілометрів магістральних мереж, ліквідовано прориви у теплових мережах, виявлені під час гідравлічних випробовувань. До нового року плануємо скласти бізнес-план з реконструкції та модернізації цілого ряду об’єктів, які маємо в оренді. Самі ж роботи доведеться відкласти до наступного міжопалювального періоду.

Кожен етап включає ряд заходів. Зокрема, під час реконструкції однієї з найстаріших котелень на вулиці Віденській, 21А, яка знаходиться в експлуатації вже 37 років, ми замінили шість застарілих та енерговитратних мережевих насосів на три та провели ремонт іншого обладнання котельні, що дало свій результат, – ми розпочали опалювальний сезон зі значно кращими параметрами на виході з котельні.

Дуже важливою для підприємства є підтримка влади, яка не тільки допомагає вирішувати проблеми, а й виділяє кошти на ремонти.

– Стосунки з Рівненською міською владою та очільником нашого міста – Володимиром Хомком є насправді плідними, – підкреслює Степан Коропецький. – Не зважаючи на те, що ми приватне підприємство, і мер, і виконавчий комітет допомагають у вирішенні багатьох питань, підтримують пропозиції і виділяють кошти з міського бюджету на ремонт об’єктів, орендованих «Рівнетеплоенерго». Також надається допомога в роботі з боржниками. При міській раді проходять комісії, де розглядається стан підприємства, приділяється увага й тому, які підприємства нам заборгували.

Заборгованість зменшується

Серед першочергових завдань підприємства і стягнення заборгованості. Цьогорічний опалювальний сезон для ТОВ «Рівнетеплоенерго» розпочався із загальним боргом споживачів, що перевищив шість мільйонів гривень, з яких майже чотири з половиною мільйони складає заборгованість населення.

– Окрім цього, біля півтора мільйона гривень нам заборгували бюджетні установи, державний бюджет, пільговики та люди, які мають субсидії, підприємства та власники відомчого житла, – уточнює Степан Мафтейович. – Звичайно, такий стан речей дуже впливає на роботу підприємства та на якість надання послуг. Саме тому наше товариство постійно проводить роботу щодо зменшення заборгованості споживачів усіх рівнів за послуги теплопостачання. Відправляємо попередження і вимоги, проводимо роз’яснення, викликаємо боржників на підприємство, самі відвідуємо неплатників. До керівників бюджетних установ та підприємств усіх форм власності надсилаємо листи-претензії з вимогою вживання заходів, спрямованих на погашення заборгованості. Населення інформуємо через засоби масової інформації, стягуємо заборгованості в судовому порядку. Направили до Рівненського міського суду майже шістсот позовних заяв про стягнення заборгованості, більша половина яких була задоволена судом. Близько п’ятисот заяв про видачу судового наказу було подано в наказному провадженні, з яких видано понад триста. В результаті проведених дій заборгованість за послуги теплопостачання на цей час суттєво зменшилась.

7 липня 2010 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про судоустрій України і статус суддів», який набрав чинності 1 липня 2010 року. Згідно прикінцевих положень Закону внесено ряд змін до процесуального законодавства, зокрема спрощено порядок стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, в тому числі, за послуги теплопостачання. Саме тому, відповідно до ст. 69 Цивільно-процесуального кодексу України, заборгованість за оплату житлово-комунальних послуг, з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості, стягується в наказному положенні.

Механізм отримання судового наказу дуже простий: звернення в місцевий суд за місцем проживання боржника. На розгляд питання дається три дні, без судового засідання та виклику сторін. Судовий наказ, який видається за результатами розгляду питання автоматично є виконавчим документом. Копію судового наказу надсилають боржникові рекомендованим листом. Навіть, якщо його не було за цією адресою, днем отримання копії наказу вважатимуть дату на відмітці пошти про відсутність боржника за цією адресою або дату, зазначену в поштовому повідомленні про вручення або відмову від отримання. Від цих дат у боржника є 10 днів на те, щоб подати до суду заяву про скасування зазначеного наказу, у разі, якщо боржник з ним не погоджується.

Стягнення суми боргу за послуги теплопостачання здійснюється з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих теплопостачальним підприємством на суму заборгованості. Окрім цього, відшкодуванню за рахунок боржника підлягають і витрати підприємства на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду. Тобто, у випадку розгляду питання про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, боржник понесе додаткові витрати, що можуть становити 10% і більше, від суми боргу. Якщо ж заборгованість буде оплачена в добровільному порядку, до подачі заяви про видачу судового наказу, то боржник уникає витрат по оплаті інфляційних, трьох відсотків річних та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду.

Тарифи зміняться

Наступна проблема, вважає директор ТОВ «Рівнетеплоенерго, – невідповідність існуючих тарифів витратам підприємства.

– Розпочавши роботу рік назад і до цього часу, ми користуємося тарифами, які були встановлені для КП РМР «Теплотранссервіс» та КТП РМР «Комуненергія». Проте, на сьогодні вони не відповідають фактичним витратам з надання послуг теплопостачання. Саме тому, згідно розрахункам фактичної заборгованості, ми маємо дуже велику різницю в тарифах.

Враховуючи положення п.7 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», тарифи на теплопостачання повинні враховувати повну собівартість теплової енергії та граничний рівень рентабельності.

Як вже відомо, 1 серпня цього року Національна комісія регулювання електроенергетики України затвердила постанови про збільшення граничного рівня цін на газ на 50%. В свою чергу, враховуючи те, що я вже казав про собівартість теплової енергії нашого товариства , ми подали на розгляд в Національну комісію регулювання електроенергетики зміни в тарифах на послуги теплопостачання в складовій частині газу, але результатів їх розгляду ми ще не маємо.

Мета: обслуговування на «відмінно»

Аналізуючи минулий рік, керівник не може не зазначити: колектив справляється добре. Незважаючи на те, що майже весь склад працівників перейшов до товариства з «Комуненергії», і на початку були певні складні моменти, все у минулому.

– Ті працівники, які хотіли працювати – залишилися, – розповідає директор. – Після часткових кадрових змін в управлінському персоналі сформувався згуртований, розумний, відповідальний колектив, який працює як одна команда. Ми отримуємо позитивні відгуки від споживачів, а це дуже важливо. Звичайно, не очікуємо, що всі будуть задоволені, але в нас є мета: створити такі умови обслуговування споживачів, щоб навіть найвимогливіші оцінили нашу роботу на «відмінно»!

Автор:  Неля Ковальчук