Міжопалювальний період для підприємств теплоенергетики, зазвичай, не менш напружений, ніж опалювальний. Чому так? Здавалося, послуги вже надані, скаржитися споживачам немає на що. Проте саме від того, як буде проведений цей період, залежить якість послуг у наступному. Капітальні ремонти, поточні справи і робота з боржниками, ось далеко не повний список справ, якими займається товариство “Рівнетеплоенерго”. Саме про питання розрахунків населення м.Рівне за спожиті послуги теплопостачання ми і поговоримо сьогодні з директором цього підприємства Степаном Коропецьким.
–Степане Мафтейовичу, відомо, що ваше підприємство проводить активну претензійно-позовну роботу. Які на сьогодні є результати від цієї роботи?
Певний результат у нас вже є, проте зупинятись на досягнутому не збираємось, адже маючи зобов’язання перед ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” щодо погашення існуючої заборгованості до початку опалювального періоду 2011-2012 років, ми усіляко стимулюємо населення стовідсотково погашувати борги за послуги теплопостачання.
Проте, боржники не хочуть усвідомлювати того, що фінал може бути зовсім невтішним, адже у разі не проведення розрахунків за спожитий природній газ в повному обсязі станом на 01.10.2011 року ДК “Газ України” не буде мати підстав для укладення договорів на постачання природнього газу та здійснювати газопостачання в опалювальний період 2011-2012 років.
Це і змушує нас приймати необхідні міри, згідно чинного законодавства, для того, щоб недопустити такої ситуації.
За минулий опалювальний період ми подали 137 позовних заяв до Господарського суду Рівненської області про стягнення заборгованості з юридичних осіб та підприємців на суму більше 4,5 млн. гривень, з яких 52 заяви вже задовольнили та більше 2 млн. гривень споживачі погасили добровільно. Окрім цього, впродовж квітня-травня цього року товариством було надіслано 114 претензій підприємствам та відомчому житлу, внаслідок чого заборгованість зменшилась на загальну суму близько 500 тисяч гривень.
З розрахунками населення ситуація виглядає дещо іншим чином. Лише за перший квартал 2011 року до Рівненського міського суду було подано 299 заяв про видачу судових наказів для стягнення заборгованості з населення на суму більше 652 тисяч гривень, з них задоволено 167 заяв та добровільно погашено заборгованість на суму майже 130 тисяч гривень. Звичайно, що борг населення перед нашим підприємством за спожиті послуги теплопостачання є досить значним, проте робота не стоїть на місці і певний результат ми вже маємо.
Проте, вражає той факт, що певна кількість злісних боржників – це досить забезпечені люди, які можуть спокійно оплачувати наші послуги. Якщо вони вважають, що безкарно це буде продовжуватись і надалі, то вони помиляються.
–І які важелі впливу на таких споживачів ви маєте?
Ви, напевно, знаєте, що досить недавно набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про виконавче провадження” та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)”. Нова редакція закону змінює роль боржника у виконавчому провадженні. Якщо попередня редакція закону надавала боржнику законні можливості для ухилення від виконання судових рішень – фактично кожна процесуальна дія повинна була погоджуватись державним виконавцем з боржником, то новою редакцією пропонується відійти від можливості адміністративного оскарження боржником дій державного виконавця. Тільки суд, який виносив рішення, може вирішувати можливість або неможливість його виконання.
Процедура примусового виконання рішення буде прискорена. Зокрема, державному виконавцю надається право безпосереднього доступу до електронних баз даних та реєстрів, що містять інформацію про майно та кошти боржників, що дасть можливість оперативного звернення задля стягнення майна. Крім того, законом передбачено підвищення розміру штрафів за невиконання рішення суду.
–Тобто тепер, маючи борг, споживач може легко залишитись, скажімо, без квартири або машини? Чи вживаєте ви вже такі міри щодо своїх споживачів?
-Фактично ви праві, цей закон дійсно дає таку можливість, проте ми, поки що, не застосовували такі дії щодо наших споживачів. Будучи прибічниками мирових угод, нам важко уявити такий розвиток сценарію, проте, виходячи з реалій сьогодення, зі злісними неплатниками іншим чином це питання не вирішити.