Компенсацію отримати легше, ніж субсидію

Вартість комунальних послуг зростає, а заробітні плати залишаються на попередньому рівні. Ми вирішили з’ясувати, як можна зменшити витрати на квартплату. Про це нашому кореспондентові розповіла головний спеціаліст відділу з призначення державних допомог управління праці та со­ціального захисту населення Рівненського міськвиконкому Тетяна ГОРБАТЮК:

– З метою соціального захисту малозабезпечених родин уряд запровадив додаткову програму мінімізації наслідків від подорожчання житлово-комунальних послуг. Із 1 липня цього року діє Порядок призначення і надання населенню компенсації додаткових витрат на оплату житлово-комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на послуги. Порядок призначення компенсації більш демократичний, ніж призначення субсидії, тому що береться до уваги лише сукупний дохід сім’ї, якщо він менший за розрахунковий прожитковий мінімум за попередні 6 місяців. При цьому не має значення майновий стан родини, який може бути перепоною для призначення субсидії на оплату комунальних послуг.


Що ж стосується компенсацій, то їх розмір – це різниця між розміром плати за послуги (у межах норм споживання) після підвищення тарифів та розміром відпо­відного платежу до подорожчання. При обчисленні компенсації застосовуються норми користування загальною площею житла та норми споживання комунальних послуг, з урахуванням яких і призначається субсидія.

Для призначення компенсації особа, зареєстрована в конкретному житловому приміщенні, звертається до органу соціального захисту за місцем реєстрації з відповідною заявою. До заяви додають: довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб; довідку про доходи кожної особи, зареєстрованої в житловому приміщенні (включаючи доходи від земельної частки-паю, якщо родина володіє таким).

Приклад № 1. Візьмемо такий склад сім’ї: чоловік, який перебуває на обліку в центрі зайнятості, та отримує допомогу з безробіття 544 грн (прожитковий мінімум для розрахунку компенсації – 1218 грн), дружина – інвалід третьої групи отримує пенсію 1047грн (949 грн для розрахунку компенсації), дитина до 6 років (1032 грн для розрахунку компенсації). У власності сім’ї є два автомобілі, яким менш як 10 років.

Розраховуємо прожитковий мінімум сім’ї: 1218 грн + 949 грн + 1036 грн = 3203грн. Реальний дохід сім’ї (544 + 1047 = 1591 грн) не перевищує прожитковий мінімум, тому в них є право на компенсацію, але при цьому нема права для призначення субсидії, бо на неї впливає майновий стан родини.

Приклад № 2. За призначенням компенсації звертається особа, яка зареєстрована в житловому приміщенні, але не є його власником (власник, навпаки, не зареєстрований) і здійснює догляд за дитиною-інвалідом, отримуючи допомогу 1307, 30 грн (1218 грн для розрахунку компенсації). Для розрахунку компенсації на дитину-інваліда дев’яти років враховують суму 1286 грн, отже, 1218
+ 1286 = 2504 – прожитковий мінімум для цієї сім’ї. Реальний дохід мами з дитиною: 1307, 30 грн, тобто така сім’я має право на компенсацію. Є один нюанс: особа, котра зареєстрована у квартирі, подає заяву про надання компенсації, довідку про доходи та відомості про власника, на якого відкриті особові рахунки, а саме: паспортні дані та реєстраційний номер облікової картки платника податків. При обробці справи власник житла, який не зареєстрований у квартирі, не буде враховуватися в розрахунку компенсації.

У разі, коли будь-хто з працездатних членів сім’ї надає інформацію про відсутність доходу за будь-який місяць протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, до розрахунку приймають дохід такого члена сім’ї на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1218 грн).

Хочу наголосити, що при розрахунку компенсації особі, яка отримує один із видів державних допомог, що не є основним доходом (допомога на дітей одиноким матерям, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, тимчасова допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, допомога на дітей, яким встановлено опіку), в розрахунок доходів додатково до допомоги враховується розмір прожиткового мінімуму працездатної особи (1218 грн), як і особи, в якої відсутні доходи.

І наостанок: у разі, якщо заявник не оплачує комунальні послуги або приховав чи свідомо подав недостовірні дані про доходи або склад сім’ї, що вплинули на встановлення права на компенсацію і визначення її розміру, надання компенсації припиняється.

Право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, витрати яких на оплату житлово-комунальних послуг перевищують 10% (для сімей, які складаються лише з непрацездатних осіб, та сімей, у складі яких є неповнолітні діти або інваліди і доходи яких на одну особу на місяць не перевищують прожиткового мінімуму) або 15% (для сімей, які складаються з працездатних осіб) сукупного сімейного доходу на місяць.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1218 грн на місяць; для осіб, які втратили працездатність, – 949 грн; для дітей до 6 років – 1032 грн; для дітей від 6 до 18 років – 1286 грн.

Джерело.