Як формуються тарифи, з чого вони складаються, як можуть змінитись у 2020 році.

unnamed

Чому вони відрізняються в різних регіонах та що робити, якщо у вас борг і нараховується пеня, з 1 травня цього року, згідно з новим законом про ЖКГ, за кожен день прострочення платежів передбачене нарахування пені.
Більше того, з сiчня 2020 року газ коштуватиме більше, ніж в грудні– не менше 5 500 грн за тис. кубометрів. Саме газ є основною складовою тарифу на опалення та гарячу воду. І саме ці послуги “важать” найбільше у наших квитанціях.
Хто відповідає за зміну тарифа у платіжці?
За законом, розрахунки економічно обґрунтованих витрат на компослуги проводять підприємства з тепло-, водопостачання та водовідведення. Потім ці розрахунки подають до органів, які уповноважені встановлювати тарифи.
Лише 26 із 1664 підприємств теплопостачання та 52 підприємства водопровідно-каналізаційного господарства регулюються Нацкомісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Від чого залежить тариф?
Тарифи на житлово-комунальні послуги напряму залежать від
вартості тарифів на енергоносії,
цін на матеріально-технічні ресурси,
рівня мінімальної зарплати.
Тому зміна ціни природного газу та електричної енергії призводить до перегляду вартості теплової енергії та комунальних послуг.
Тарифи на комунальні послуги у різних регіонах та населених пунктах відрізняються. Чому так?
Це пов’язане з кількома речами.
По-перше, є технологічні особливості виробництва послуг у різних місцевостях – різні види палива, джерела водопостачання, протяжність мереж. Так само це і різна зношеність мереж та обладнання, обсяги надання та місцеві особливості споживання послуг.
По-друге, тарифи на комунальні послуги переглядаються у різні періоди часу залежно від потреби. В одному регіоні орган місцевого самоврядування востаннє переглядав тарифи у 2016 році, а в іншому – у 2019 році.
По-третє, територіальна громада, залежно від її можливостей, може відшкодовувати частину витрат на компослугу з місцевого бюджету, тим самим знижучи тариф для споживача.
mceclip0
Що відбувається з цінами на газ для населення, чому вони так стрибають?
Перед початком опалювального сезону прем’єр Олексій Гончарук заявив, що Кабінет міністрів не планує збільшувати тарифи на опалення. Разом з тим він нагадав, що рішення ухвалює не лише уряд і давати прогноз на майбутнє відмовився.

Проте чому ціна на газ стрибає?
Наразі ціна на газ для населення не фіксована. Так, у листопаді “Нафтогаз” підвищив ціну на газ для населення на 14,7%, а в грудні знову знизив на 13% – до 4 277 грн за тисячу кубометрів.
Так відбувається тому, що є верхня межа вартості – 8 548 грн за тисячу кубометрів, – дорожче якої газ населенню не продається. Проте, нижньої планки немає, тобто ціна для українців може “просідати” залежно від цін на газ на товарних біржах.
Як це працює зараз? Якщо раптом ціни на світових ринках різко підуть вгору і сягатимуть, скажімо, 10 000 грн за тисячу кубометрів, населення сплачуватиме відповідно до верхньої межі – не більше 8 548 грн. Однак, якщо буде зворотній тренд, і ціна на газ опуститься нижче цієї позначки, ціни для населення так само будуть переглядатися в бік зниження.
Це фактично, відбувається зараз, саме тому кожного місяця ціна змінюється.
Чи правда, що до злісних неплатників можуть застосовувати санкції, аж до арешту квартири?
Так, це відповідає дійсності.
Дані про боржників передаються відповідним виконавчим службам. Таких людей після рішення суду можуть не випустити за кордон.
Суд також може накласти арешт на майно. Квартиру не заберуть, але через арешт власник не зможе здати її в оренду або продати, поки не погасить борг.
mceclip1
Багато розмов ходить про те, що будуть нараховувати пеню
Так, у платіжках за жовтень можна побачити інформацію про нарахування пені за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг. Така відповідальність передбачена новим законом про ЖКГ.Однак, введення в дію закону з 1 травня не є підставою для автоматичного нарахування з 1 травня пені. Адже, за законом, спершу споживач має укласти договори з кожним виконавцем конкретної послуги (крім електро- та газопостачання).
Зробити це треба не пізніше 1 травня 2020 року.
(Після цієї дати копанія, яка надає відповідну компослугу сама укладатиме з кожним співвласником індивідуальний договір. У ньому, згідно з п.7 ст. 14 закону, не буде включено плату за обслуговування внутрішньобудинкових систем будинку. Але виконавець послуги, відповідно, не буде й обслуговувати та ремонтувати ці системи).