Опалювальний сезон, на щастя, закінчився в Рівному без великих колізій. Та ще й зі старими цінами на тепло й гарячу воду. А далі будуть нові. Адже російський газ подорожчав для України майже до п’ятисот доларів за тисячу кубів, ще й сама американська валюта підскочила аж за хмари й далі продовжує здійматися в небо, наче зелений повітряний змій. Може, варто в цих умовах приготуватися до неприємних сюрпризів у справі послуг із підігріву води й теплопостачання? Ми вирішили розпитати про це директора ТОВ «Рівнетеплоенерго» Степана КОРОПЕЦЬКОГО.
– Степане Мафтейовичу, як завжди в кінці опалювального сезону, рівняни хвилюються, чи буде цього літа в кранах гаряча вода?
– У понеділок опівночі ми вимкнули котли, які працювали на опалення, й почали переключати котельні на підігрів води. Того ж дня до вечора практично всі мешканці Рівного мали в оселях гарячу воду. Цього року в міжопалювальний період для більшості населення Рівного, тобто для тих районів, куди тепло іде від ТЕЦ і від котельні на вулиці Макарова, будемо підігрівати воду цілодобово. Практично не відчують нічного вимкнення й у інших районах міста: воду будемо підігрівати з 6:00 до
24:00. Оскільки вночі гаряча вода майже не витрачається, а її запас не встигає охолонути, то її вистачає до ранку. Якщо минулого року гарячу воду споживачі отримували за графіком, то нинішнього рівнянам буде ще зручніше.
– Опалювальний сезон закінчився. Чи виявила ця зима якісь проблеми у нових для вас потужностях?
– Торік велика частина мереж і котелень перейшла в оренду до Рівнетеплоенерго лише в серпні, й ми не мали можливості перевірити та привести до ладу всі об’єкти і траси. Зима показала, що до кількох будинків, віддалених від траси, тепла надходить недостатньо. Тому за літо, де є потреба, встановимо насоси, пластинчасті водонагрівачі, й наступної зими, сподіваюся, вже нарікань не буде.
Сталося кілька випадків, коли працівники невчасно реагували на звернення мешканців або їх дії не задовольнили законні вимоги споживачів. На тих дільницях, де таке було, де керівництво не зуміло знайти спільну мову зі споживачами, вже провели кадрові зміни. А взагалі, таким великим колективом ми, попри всі перестороги, відпрацювали цей сезон нормально. Зарплату отримували вчасно. Скорочень «по-живому» теж не буде. Усіх, хто хоче працювати добросовісно, забезпечимо роботою і в подальшому. На жаль, ми часто навіть не можемо знайти достойну заміну фахівцям, які йдуть на пенсію.
– Противники передачі майна Теплотранссервісу казали, що приватник буде вичавлювати з орендованого обладнання й мереж прибутки, а от вкладати в оновлення не стане ні копійки. Чи вірити тому?
– Та ні, навпаки. При підготовці до наступного опалювального сезону ми зробили ставку на заміну магістральних теплових мереж. Їх зношеність сягає 60 відсотків. Якщо ви вийдете на територію, побачите, що вся вона заставлена штабелями труб так, що нема де й складувати. Це підприємство вже забезпечило себе матеріалами на планову заміну мережі. За це літо збираємося оновити 8,6 км трубопроводів, переважно великого діаметру. Ще розраховуємо діагностувати чимало аварійних ділянок у ході гідравлічних випробувань. Їх теж плануємо не латати, а замінювати цілими відрізками.
На планові роботи витратимо 18 мільйонів гривень. У скільки нам обійдуться позапланові, сказати зможу тільки тоді, коли завершаться гідравлічні випробування мереж.
– Скажіть, на скільки подорожчає для нас гаряча вода і опалення через зростання ціни на російський газ?
– Поки що на гарячу воду для населення залишилась та сама ціна, що й була. Наскільки вона виросте? Це компетенція Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. В останній день березня скоригували тарифи для споживачів бюджетної сфери та категорії «інші», тобто для комерційних підприємств. Ціна газу для потреб обох цих категорій значно зросла: до 5264 гривень 88 копійок. Відповідно, ціна теплової енергії піднялася для бюджетників на 27%, для категорії «інші» – на 7%.
Із 1 травня обіцяють підвищити тариф на газ для населення. А вартість тепла для населення коригуватимуть із 1 липня. Подітися нікуди, адже вартість газу становить приблизно 70% у структурі вартості тепла.
– Як вплине на роботу теплопостачальників ухвалений днями антикризовий закон?
– На відміну від подорожчання газу, наші споживачі його впливу не відчують. Так само, як і наші працівники.
– Чи накопичилися за зиму борги підприємства за газ? І скільки винні рівняни вам?
– Наш борг перед НАК «Нафтогаз» склався з різниці в тарифах, яку нам відшкодовують із державного бюджету із запізненням. А всі споживачі включно з березневими нарахуваннями заборгували підприємству 67 мільйонів гривень. Для нас це дуже велика сума. Від того, як погашатиметься заборгованість, залежать і наші розрахунки за спожитий газ, і підготовка до наступного опалювального сезону.
Спілкувався Сергій СНІСАРЕНКО,
рівненський тижневик – 7 днів