Все ближче і ближче до нас наближається новий опалювальний сезон, а з ним виникають питання: “Як підготувалися комунальні підприємства до нього? Яка заборгованість залишилась на цей час і як це вплине на хід сезону? Які невирішені питання залишились у підприємства?” Саме на ці та багато інших питань відповість директор ТОВ “Рівнетеплоенерго” Степан Коропецький.
_
_
_
– Степане Мафтейовичу, до початку опалювального сезону залишилося зовсім мало часу, чи готове Ваше товариство до нього і, можливо, Ви можете назвати точну дату запуску котелень товариства і, відповідно, початку опалювального сезону?
Зі всією відповідальністю, яка покладена на мене, як на керівника ТОВ «Рівнетеплоенерго», я можу заявити, що наше товариство готове до початку опалювального сезону, закінчуються останні роботи по підготовці до нього. Проте, коли саме він розпочнеться – вирішує місцеве самоврядування, на основі середньодобових температурних показників зовнішнього середовища, які протягом 3-ох діб мають становити не вище +8°C.
– Які роботи були проведені у міжопалювальний період Вашим підприємством?
– Ще задовго до закінчення минулорічного опалювального сезону, нами був розроблений план-графік проведення ремонтних робіт з підготовки до опалювального сезону 2011-2012 рр., згідно якого ми і працювали у літній період. Саме тому, до початку опалювального сезону ми провели ремонтні роботи на 22 котельних, 35 центральних теплових пунктах, виконали заміну аварійних ділянок теплових мереж (3,7 км) та провели їх гідравлічне випробування (101,2 км), здійснили промивку 31-го котла на котельних товариства. Провели роботи з благоустрою місць розкопок аварійних ділянок теплових мереж та асфальтування площею 1320 км². Варто зазначити також і про будівельні роботи з капітального ремонту покрівель котельних та центральних теплових пунктів товариства.
Окрім цього, зважаючи на необхідність раціонального використання енергоносіїв та згідно розпорядження Кабінету Міністрів України, товариством закуплені прилади обліку теплової енергії, які ми встановлюємо на котельних товариства, для того, щоб протягом сезону контролювати та зменшувати тепловтрати в мережах.
Необхідно зазначити також і про те, що вузли обліку теплової енергії (лічильники) ми встановлюємо за кошти підприємства. Для нашого товариства це не дуже легке завдання, адже ми не передбачали подібні витрати на початку міжопалювального періоду. Тим більше, що в нас вже є відкрита кредитна лінія, для погашення боргу за спожитий природній газ перед ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України». Невизначеною також є і ситуація з тарифами на послуги теплопостачання, адже закінчували минулорічний опалювальний сезон ми зі збитковим тарифом.
– Степане Мафтейовичу, зважаючи на нинішню ситуацію з ціною на російський газ, все частіше ми чуємо про необхідність переходу до альтернативних видів палива та раціональне використання енергоносіїв. Що робить Ваше товариство для цього?
– Я вважаю, що питання ощадного та раціонального використання енергоносіїв повинно бути актуальним для нашої держави не лише в так звані часи «газової кризи».
У свою чергу, наше товариство розробило інвестиційну програму розвитку системи теплопостачання з виробництва та транспортування теплової енергії. У рамках програми ми поставили для себе завдання подальшого зниження споживання енергоресурсів, максимального підвищення якості наданих послуг споживачам і зменшення впливу на довкілля шляхом зниження викидів парникових газів.
За час міжопалювального періоду на котельних підприємства ми провели роботи з реконструкції та дооснащення коректорами (обчислювачами) вузлів обліку газу, облаштували сучасними вузлами обліку об’єму споживання природного газу, встановили теплоутилізатори, циркуляційні насоси системи опалення на центральних теплових пунктах. Всі ці роботи мають економічний ефект, адже за рік товариство зможе економити більше 2,8 млн. м.куб. газу. Також провели роботи по заміні непридатного до подальшої експлуатації насосного обладнання на сучасні насосні агрегати та встановили частотні перетворювачі на димососах котлів, що дозволить економити підприємству майже 960 тис. кВт в рік.
– На які результати очікуєте внаслідок впровадження програми?
– Звичайно, що на поліпшення технічного стану підприємства і як наслідок – підвищення якості наданих послуг, зниження витрат природного газу, електроенергії, викидів парникових газів.
– Степане Мафтейовичу, відомо, що до початку опалювального сезону всі заборгованості споживачів за спожитий газ повинні бути повністю погашені. Наскільки це вдалося виконати і який борг існує наразі?
– Весь міжопалювальний період ми проводили активну роботу з боржниками, проте заборгованість юридичних осіб та населення все ще існує. Якщо говорити про населення, то з початку цього року до суду було подано654 заяви на громадян-боржників на суму більше 1,5 млн. Розглянуто судами та видано судових наказів на 309 громадян (більше 750 тис. грн). Подано до виконавчої служби 172 судових наказів.
– Які ще заходи вживаються до боржників, крім передачі заяв до суду?
– Якщо заборгованість наближається до критичної, застосовуються заходи примусового впливу. Боржникам розсилаються рекомендованими листами досудові попередження. Потім подаємо документи в суд. Після видачі судових наказів судом передаємо їх до виконавчої служби для стягнення боргу в примусовому порядку на користь підприємства. Для вибору найбільш доцільних заходів при роботі з боржниками ми «класифікуємо» споживачів-боржників, умовно розділяючи їх за розміром боргу, за наявністю пільг та субсидій, за наявністю договору на реструктуризацію боргу та за матеріальним станом.
Для поліпшення рівня платежів основна увага приділяється індивідуальній роботі з боржниками. Практикуються профілактичні заходи щодо запобігання виникнення боргу, наприклад, попередження про його накопичення. Постійно здійснюється моніторинг заборгованості, стан оплати кожного абонента, застосовуються заходи інформаційно-попереджувального характеру. Саме тому, внаслідок комплексу вжитих заходів наші споживачі добровільно погасили заборгованість у розмірі більше 300 тис. грн.
Але основною проблемою є неплатоспроможність абонентів. Багато із них не проживають «за місцем боргу», їхні квартири зачинені. Є неблагополучні сім’ї. Спостерігаються випадки оформлення купівлі-продажу квартир «із боргами», про що наше підприємство ніхто не інформує, а нові власники не визнають боргів.
– Що б ви порадили людям, у яких накопичився борг за комунальні послуги?
– Якнайшвидше сплатити його самостійно, тому що при примусовому виконанні рішення суду борг зросте на 10%, плюс додаткові витрати, які будуть понесені виконавчою службою під час примусового виконання. Звичайно,що будучи прибічниками мирових угод, подання в суд на боржників це останній метод впливу, проте, виходячи з реалій сьогодення, зі злісними неплатниками іншим чином це питання не вирішити.
– І наостанок скажіть, чи є якісь невирішені питання по підготовці до опалювального сезону і якщо так, то як вони можуть вплинути на його перебіг?
– За міжопалювальний період ми встигнули провести роботи, які були заплановані і невирішених питань майже не залишилось. З тих що залишились, найактуальнішим для нашого товариства є проблема обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання. Справа у тому, що майже всі житлово-комунальні господарства міста, окрім ЖКП “Паркове” та “Центральне”, до будинків яких ми подаємо тепло, розірвали з нами договори на обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Настороження викликає те, як вони будуть працювати в опалювальний період і, як нам реагувати на можливі скарги споживачів на низьку температуру в їхніх приміщеннях, адже за відсутності договору проводити ремонтні, профілактичні роботи зможе лише балансоутримувач будинку, а ми лише подаватимемо теплоносій на вхід до цих будинків.
– І як це може вплинути на якість послуг, які надає Ваше підприємство?
– Висновки робити ще рано, але залишається той факт, що на нашому підприємстві цілодобово працювала аварійно-диспетчерська служба, яка займалася ліквідацією аварійних робіт по внутрішньобудинкових системах і знає як це зробити оперативно та якісно. Варто лише подивитися на цифри: так у минулорічному опалювальному сезоні на нашу службу надійшло 382 виклики на предмет усунення несправностей у послугах теплопостачання та гарячого водовідведення, внаслідок чого працівниками нашого товариства були прийняті міри по їх ліквідації. Яким чином подібні роботи будуть проводитись у цьому році, на разі, не зрозуміло, хочеться сподіватися лише на те, що через ці неукладені договори наші споживачі не відчують незручності.
– Дякую Вам за розмову!