Цього тижня у Рівному розпочинають опалювальний сезон. Надворі відчутно похолодало, тож в оселях мешканців поступово починає з’являтися тепло. А першими, як завжди, його отримають лікарні, школи та дитячі садки. Чого чекати від цього сезону, на яку температуру в помешканнях можна сподіватися та що робитимуть зі злісними боржниками — «РВ» розповів Олександр Ющук, директор ТОВ «Рівнетеплоенерго», яке опалює більшість міських будинків.
— Мій день починається з кави та прогнозу погоди від рівненського аеропорту, я йому найбільше вірю — як там, уже холодно буде чи ще ні? От минулого тижня прийшли нічні приморозки, а потім ненадовго знову повернулося тепло аж до +20, вийшли такі температурні «гойдалки». Розумію, що всім вранці з-під ковдри вилізти не просто. Мене й дружина вдома сварила: коли почнеться опалювальний сезон, бо холодно. Але ж це не від компанії залежить, а від температури надворі та від розпорядження міської влади. Подавати тепло достроково не було сенсу, бо до 14 жовтня ще була комфортна осінь, а для подачі опалення чекаємо, коли три доби поспіль за вікном буде + 8.
За нормами, у квартирі має бути +18. Але наскільки теплими можуть бути батареї цього сезону — залежатиме від погоди, від обстрілів ворога і значною мірою від наших ЗСУ. Так само переживаємо за можливі диверсії, за перебої з газопостачанням, з електрикою, з водопостачанням. Але ми готові, бо маємо досвід і напрацювання з минулого сезону, знаємо, на що можемо розраховувати. Цього року місто виділило ще більше генераторів, фактично всі котельні в нас зараз ними забезпечені. Гаряча вода, звичайно, буде. Але трішечки пізніше, ніж тепло. Бо сам пуск тепла — це складний процес і займає час. Думаю, потрібно два-три тижні, поки все це нормалізується і налагодиться гідравліка.
Щоб всі розуміли, генератори — лише для того, щоб уникнути найгіршого сценарію і врятувати саму систему опалення, коли вдарили морози і довго немає світла. Бо технологічно, якщо котельня навіть на секунду — пів секунди зупинилася і виключились мережеві насоси, де є котли з важкою або полегшеною обмурівкою, то потрібен час на їхнє розхолодження. Тому абсолютного комфорту місту генератори не забезпечать, це не їхня функція.
Самі будинки також мають готуватися до опалювального сезону. Бо якщо в тому будинку не спустити повітря, якщо там не тримає запірна арматура, є гнилі труби чи не ізольована сама тепломережа у підвалі — то що б ми не робили, хоч з бубном біля того будинку скакали, а якісного тепла не буде.
Щоб було тепло рівнянам, потрібна ще й відповідальна робота голови ОСББ чи управлінської компанії. З більшістю у нас нормальна співпраця. Станом на сьогодні більше половини ОСББ уже готові, але є такі, які, може, й готові, але нам не признаються і не подають актів готовності. Не знаю, з яких причин — може, бояться наводчиків ракет?
Білий дим з труби — це не шкідливі викиди, а просто пара
— Більшість котелень (понад двадцять) у нас досі працюють на газу. Зате котельні на щепі вже покривають 25–30% міста. Наша система газопостачання збудована так, що всі котельні між собою поєднані. Це означає, що є можливість перекидати теплоносій з однієї котельні на сусідню. Але це так само, як з генераторами — для комфорту теплової потужності не вистачить, зате не дасть системі замерзнути.
Генерація на щепі є більш вигідною як з економічних, так і з політичних міркувань — щоб не залежати від російського газу. Уже висадили 11 гектарів плантації енергетичної верби і планується висадити ще, постійно скуповуємо в області щепу в місцевих виробників. Але наразі відмовлятися зовсім від газу і демонтувати газові котли теж не треба — хай буде як альтернативний варіант. Ми практикуємо так: поряд будуємо котельню або ставимо додатковий котел на твердому паливі. Тоді виходить комбінована система опалення.
Взимку рівняни дивувалися білому диму з труби котельні на вул. Кулика і Гудачека. Але такий колір додає пара, що міститься у паливі — навіть у сухій щепі набагато більше вологи, ніж у газі. У нас стоять потужні фільтри-«циклони», ми постійно контролюємо ситуацію. Зрозумійте, спалювати погане паливо було б економічно невигідно, бо воно не дає потрібної кількості тепла. Окрім того, ще перед будівництвом проєкт завжди проходить експертизу, потім перевіряючі служби роблять заміри, чи все відповідає нормам. Тут більше діє психологічний фактор. А було й таке, що дехто намагався спекулювати: колись давно, ще перед пуском котельні на Соборній, до мене приходили місцеві активісти і казали, що ми негідники і їх травимо. Я їх за руку завів на котельню, кажу, дивіться — котел ще навіть не був змонтований!
Влітку — кожен день по прориву. Щоб взимку не було «фонтанів»
— Обслуговуємо понад 200 км теплових мереж. Найболючіша проблема — це зношеність. А визначити, де вони зношені більше, а де менше, досить важко, бо вони ж підземні. Тому не можна сказати, що в якомусь районі Рівного вони гірші, доки все не перекопаєш. Найбільш дієвий метод — це гідравлічні випробування. Тобто беремо ділянку мережі й випробовуємо. Наприклад, якщо робочий тиск у більшості мереж по місту складає 5–6 кг/см2, то ми магістралі «тиснемо» 16 кілограмами на сантиметр квадратний, це тиск у 16 атмосфер. І там, де найгірше, воно обов’язково прорве. Таким чином визначаємо і замінюємо труби на нові. Іноді спираємося на досвід взимку — ми там копали, бачили, що труба паршива, але масштабних робіт в сезон не могли провести. Тому під час опалювального сезону ці ділянки ставляться на «олівець», а влітку ми вже їх заплановуємо на заміну.
От зараз потрібен капітальний ремонт ділянки мережі на території обласної лікарні. Так сталося, що майно — міської ради, а земля — обласної. І тут треба було за дозволом звертатися, купа документів. Але питання з облрадою вирішилося, кошти виділено. Єдине, що через ту всю бюрократію трішечки затягнули в часі. Але ми знайшли технічне рішення, як виконувати роботи, не припиняючи теплопостачання, щоб лікарня була з теплом. Спочатку буде функціонувати стара тепломережа, а поряд буде прокладатися нова. Коли всі роботи буде завершено, стару демонтуємо. Трішечки клопоту, ніж якби ці роботи навесні почалися. Але лікарня буде з теплом.
Борги за тепло — рекордні
— Обслуговуємо в Рівному 809 житлових будинків. Деякі будинки боргували по 1,5–3 мільйони гривень. Загалом мешканці Рівного нині винні понад 160 мільйонів гривень — і це сума ще зменшилася після того, як активно взялися за суди. Як кажуть, добре слово і пістолет працюють краще, ніж просто добре слово. Чомусь більшість боржників реагують лише тоді, коли є рішення суду і вже приходить виконавча служба описувати майно. Але тоді ще й гірше виходить, бо людина все одно заплатить борг, платить судовий, виконавчий збір і має купу зіпсованих нервів!
Боржників багато, поки по пріоритетності визначаємо — починаємо з великих боргів, але дійдемо до всіх. Я розумію, що бувають всякі ситуації й що зараз скрутно. Але ж можна реструктуризувати борг. Якщо людина готова, разом з нашими спеціалістами сідаємо і шукаємо ту можливість, щоб і підприємство не страждало, і щоб людина з голоду не померла.
Але теж дуже цікаво виходить: частина споживачів апелюють, що вони соціально незахищені. Але для таких є субсидія. І коли людина каже, що їй субсидію не дали, то виникає одразу запитання — а чому? Наприклад, каже: «нема субсидії, бо в мене син багато заробляє і він там прописаний». То хай би маму підтримував або вже виписувався! У більшості випадків, якщо розібратися, люди просто намагаються маніпулювати своїм соціальним становищем, щоб не платити. Не тому, що не можуть, а тому, що не хочуть. Хтось виправдовується, що війна. Але ж у «Рівнетеплоенерго» працюють ті ж самі люди, яким також за щось треба жити, а підприємству треба ту саму гідравліку проводити, міняти мережі. І ніхто нам труби чи газу безплатно не дасть.
Більшість боргує населення, бізнес боргує менше. Мабуть, тому, що обсяг споживачів більший. З підприємствами простіше, ніж з людиною, бо є розрахункові рахунки і виконавча служба просто примусово стягує наш борг та й все. Методика нарахувань не змінилася.
Бажаючих відключатися від централізованого опалення мало, бо є певні умови, зокрема, згода всіх 100% мешканців будинку, а з нашими людьми це дуже важко. В цьому році й не пригадую, чи комусь такі дозволи видавали. Знову ж таки, видає не «Рівнетеплоенерго», а міська влада. Ми лише видаємо технічні умови і стежимо, що все було зроблено технічно правильно, щоб не зашкодити іншим споживачам.
До речі, рівняни все ще платитимуть по 1913,16 грн за спожиту гігакалорію тепла.