Законодавці нарешті взялися за різницю в тарифах
Трохи оптимізму на тлі загалом не дуже втішного стану комунальної галузі додає зареєстрований у Верховній Раді України законопроект №3508 від 20.05.2020 р. “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення”.
Назва довга, а стисла суть така: законодавець нарешті звертає увагу на болючу роками проблему різниці в тарифах. І не лише звертає увагу, а й пропонує дієвий механізм погашення таких боргів. Сподіваємося, закон буде ухвалений максимально оперативно і якісно. Адже тільки перед ТОВ Рівнетеплоенерго на сьогодні дебіторська заборгованість за різницею в тарифах становить 214 (!) мільйонів гривень. Додайте сюди ще 160 мільйонів гривень боргів населення станом на кінець травня і спробуйте уявити ефективну діяльність підприємства за таких фінансових умов.
Крім того, розбіжність у періодах затвердження тарифів на газ і теплопостачання породжують нові проблеми.
Наприклад, наразі знову маємо зобов’язання сплатити на рахунок АТ Оператор газорозподільної системи “Рівнегаз” близько 20 мільйонів гривень, які не передбачені і не покриваються тарифом. Річ у тому, що на опалювальний сезон 2019/20 р.р. для ТОВ Рівнетеплоенерго були передбачені 62 мільйони кубометрів газу (відповідно до показника попереднього опалювального сезону).
Завдяки теплій зимі і підключенню частини житлових будинків до твердопаливних котелень, наше підприємство зекономило майже 20% відсотків газу.
Однак, встановлений в Україні порядок розрахунків зобов’язує нас оплатити навіть ту кількість, яку ми фактично не використали.
Тож ми не маємо на виході економії у понад 19 мільйонів гривень.
Натомість, маємо перевитрату у ще 20 мільйонів зверху, адже за цей період зросла ціна транспортування газу – цифра, яка не була закладена в нашому тарифі.
Усвідомлюючи необхідність дисципліни розрахунків та відповідальності, зокрема, перед АТ Оператор газорозподільної системи “Рівнегаз”, і ставлячись із розумінням до їхніх фінансових вимог, водночас ТОВ Рівнетеплоенерго наразі не має джерел погашення такої заборгованості.
Тож тим часом покладаємо величезні надії на те, що українські законодавці таки приведуть систему розрахунків у сфері теплопостачання до логічної послідовності.